Bize ile Bağlan

FİRMALARDAN

TARIM MAKİNELERİ SEKTÖRÜ, EKİMDE
GROWMACH FUARINDA BULUŞACAK

Yayınlanan

üzerinde

Informa tarafından bu yıl 10-14 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Growmach, Traktör, Tarım Makineleri, Ekipmanları & Teknolojileri Fuarı, yerli ve yabancı sektör temsilcilerini buluşturmaya hazırlanıyor.

Antalya Anfaş Fuar Merkezi’nde düzenlenecek fuar hakkında bilgi veren Fuar Direktörü Engin Er, katılımcıların tarımdaki son teknolojileri ve tarımda otomasyon alanındaki yeni ürünleri inceleme fırsatına kavuşacaklarını belirtti.

Growmach fuarı bu yıl ilk defa kapılarını açacak. Ziyaretçileri neler bekliyor?

Informa olarak Türkiye’de uluslararası bir fuara daha imza atmanın gururunu yaşıyoruz. Hem Türk hem de uluslararası tarım makinaları ve ekipmanları firmalarının Growmach’e yoğun ilgisi var ve alan satışları çok hızlı şekilde devam ediyor. Bu yıl ilkini gerçekleştireceğimiz ve uluslararası özellik taşıyan Growmach yeni ticari fırsatlar yaratmak için önemli bir platform olacak. Türk firmalarımızın yanı sıra uluslararası önemli üreticiler ve sektörün diğer önemli firmaları da fuardaki yerlerini aldı. 

Growmach’e yerli ve yabancı bir çok firmanın ve üreticinin ilgi gösterdiğini biliyoruz. Fuara başlıca hangi ülkeler katılacak?

Uluslararası tarım makineleri sektörünü ülkemizde bir araya getireceğimiz için mutluyuz. Mevcut ve potansiyel ulusal ve uluslararası müşterilerle bir araya gelmek ve yeni ticari fırsatlar yaratmak için fuarımızın çok önemli bir platform olacağını düşünüyorum. Sektörün sürdürülebilirlik ve kârlılık açısından nasıl geliştiğini, hangi ürün ve hizmetlerin işlerini kolaylaştıracağını yakından deneyimlemeleri için uluslararası tarım makinaları sektörünü Antalya’da bir araya getireceğiz. Yerli ve yabancı tüm firmalar yeni pazarlara ulaşacak ve yeni satış bağlantılarına imza atarak cirolarını büyütme fırsatı bulacak. Growmach ile katılımcılarımızı Orta Doğu, Afrika, Balkanlar, Avrupa, Rusya & BDT ülkelerinden sektör profesyonelleri ile buluşturacağız. Ziyaretçilerimizi son teknolojiler ve yeni ürünlerle buluşturacağız” diye konuştu.

Bu yıl fuarda öne çıkan başlıklardan birisi de yapay zeka ve otomasyon olacak. Bu yenilikler sizce sektörü nasıl etkileyecek?

Bu yıl Growmach fuarına katılacak tarımda yapay zeka ve otomasyon alanlarında hizmet veren firmalar da son teknolojiye sahip ürünleriyle fuar ziyaretçilerini standlarında ağırlayacak. Katılımcı firmalarımız Growmach fuarında açacakları standla hem son teknolojiye sahip ürünlerin ve hizmetlerini tanıtacak, hem de yeni bağlantılar kuracak. Gelişen teknolojiyle birlikte tarım sektöründe de yenilikler oldu. Özellikle yapay zeka ve otomasyon gibi alanlarda önemli gelişmeler yaşandı. Drone teknolojisi, otonom araçlar ve hata riskini minimize eden, kamera ve yapay zeka entegre edilen traktörler artık sektörde yerini almaya başladı. Gelişen teknoloji sayeside artık daha verimli ve daha az kaynak tüketen bir tarım modeli ülkemizde de uygulanmaya başladı.  Ülkemizde de bu anlamda çok önemli know how’a sahip üretici firmalarımız var. Onlar da fuara katılarak standlarda ürünlerini sergileyecekler. Growmach’in bu anlamda yeniliklerin tanıtılması ve sektörel bir sinerji yaratılması için önemli bir çekim merkezi haline geleceğini düşünüyorum.

Ülkemiz tarım makineleri sektöründe nasıl bir konumda?

TARMAKBİR’in yayınladığı Tarım ve Makine Sanayi Etkileşim raporuna göre, ülkemizdeki tarım makineleri üretiminin özellikle son 20 yılda giderek artıyor.

Türk tarım makineleri sektörü dış ticaret verileri üzerinden değerlendirildiğinde 2000’lerin başında 20- 30 milyon dolar seviyesinde ekipman, 30-40 milyon dolar seviyesinde traktör ihracatı yapıyor ve dış ticaret açığı veriyordu. Bugün ülkemiz, 1 milyar dolar seviyesini aşan ihracatı ile dış ticaret dengesini kurmaya hatta bir ölçüde fazlasını vermeye başlamıştır. Ülke değişim sıralamasında da görüldüğü üzere 2001 yılında 31. sırada olan ve toplam dünya ihracatından binde 3 pay alan Türkiye, 2020 yılını 15. sırada tamamlamış ve toplamda aldığı pay da yüzde 1,6’ya yükselmiştir. Bununla birlikte sektörün daha fazla gelişim göstermesi, öncelikle iç pazarın bu gelişime uygun makine talebinde bulunmasına bağlıdır. 2020 yılı Kasım ayında yapılan bir saha araştırması sonucuna göre, ülkemizde her yıl 100 tarım işletmesinden 17’sinin traktör/ ekipman, 10’unun sulama sistemleri yatırımı yaptığı, endüstriyel bitki tarımında bu oranların biraz daha fazla olduğu, büyük tarım işletmelerinde bu oranın 2 katına çıktığı anlaşılmaktadır

Informa Markets Hakkında

Informa Markets, endüstrilerin ve uzmanlaşmış pazarların ticaret faaliyetlerinde bulunmaları, yenilik yapmalarını ve büyümelerini sağlamak amacıyla iş platformları oluşturmaktadır. Tüm dünyadaki piyasa katılımcılarına, birebir katılımlı fuarlar, hedeflenmiş dijital hizmetler ve aksiyonlanabilir veri çözümleri ile iş faaliyetlerinde bulunmaları ve tecrübe edinmeleri anlamında fırsatlar sunmaktayız. Aralarında İlaç, Yiyecek, Medikal Teknoloji ve Altyapı sektörlerinin de bulunduğu bir düzineden fazla global endüstriden alıcı ve satıcıları bir araya getiriyoruz. Dünyanın önde gelen piyasa-oluşturucu firması olarak, çok çeşitli uzmanlaşmış pazarı hayata geçiriyor, yeni fırsatlar sunuyor ve bu pazarların senenin 365 günü gelişmesine katkıda bulunuyoruz. Daha fazla bilgi için: www.informamarkets.com

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KASIM ARALIK 2023