Bize ile Bağlan

FİRMALARDAN

Topraksız Tarım  NFT – Akan Su Kültürü

Yayınlanan

üzerinde

(NFT Hydroponic Systems) Yatay Sistemler

Değerli okurlar; topraksız tarım oldukça hassas bir üretim modelidir. Bu üretim modeli farklı kollara yani çeşitlere ayrılmaktadır. Bunlardan en çok bilineni ise yatay şekilde boruların dizilerek dizaynı yapılan NFT sistem akan su kültürüdür. Dünyanın bir çok ülkesinde özellikle tabii ki tarım yapılan ve tarımda gelişmiş olan ülkeler başta gelmek üzere topraksız tarım yapılmaktadır. Bu yazımda sizlere Dünya genelinde en çok tercih edilen topraksız tarım sistemlerinden biri olan yatay düz akan su kültürü NFT sisteminden bahsedeceğim.

Topraksız tarım geleceğin tarımıdır. Bu cümleyi çok sık kullanıyorum ve bilinçli girişimcilerin öncelikle bunu bilmesini istiyorum. Ülkemiz için daha çok yeni olsa da özellikle araştırma yapan ve konvansiyonel tarım dışında endüstriyel tarım yapmak isteyen yatırımcıların karşısına topraksız tarım yetiştiricilik modeli çıkmaktadır. Ülkemizde her geçen gün tarım toprakları kaybolmakta ve verimlilik açısından değer kaybetmekle beraber topraksız tarıma ilgi ve üretim tesisi kurulumları gün geçtikçe artmaktadır. Tabi ki topraksız tarımın kendi avantajları da göz önünde bulundurulduğunda kesinlikle yapılaması gereken bir durum ortaya çıkmaktadır. Bununla beraber kullanılmayan tarım topraklarında da hatta daha da ileriye gidersek bir çok bina ve fabrikanın güneş gören üst teras kısımlarında bile yapılabilen bir sistemdir.

Balkan ülkelerinin birçoğunda tarımsal faaliyetlerin oldukça geri olduğu ancak birçok tarımsal ürünün yetiştirilebilmesi için uygun iklim şartlarının olması tarım anlamında geri kalmışlığın düzeltilmesi ve geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir. Son seyahatlerimden biri olan Makedonya ülkesinde dikkatimi çeken ürünlerden birisi çilek üretimiydi. Evet Makedonya da oldukça fazla çilek üretimi yapılmakta ancak konvansiyonel yöntemlerle tarım yapmaktadır. Bu nedenle çok iyi verimler alınamamakla beraber ekim yapılan tarlaları da elverişli kullanamamaktalar.

Tarımsal üretim olarak geri kalmış ülkeler için topraksız tarım üretim sistemlerine kesinlikle hızlı bir geçiş yapılması gerekmektedir. Belki kurulum maliyetleri birazyüksek olabilir ancak üretim verimliliği, sürdürülebilirlik, temizliği ve kalite yönünden yüksekliği göz önünde bulundurulduğunda aslında yüksek maliyetler kısa bir süre sonra kendisini karşılar ve kar etme yolunda ilerleme sağlayacaktır. Bu nedenle topraksız tarımı sadece ülkemiz için değil ticari faaliyetler gerçekleştirebileceğimiz komşu balkan ülkelerinde de gözden geçirmekte fayda var.

Ülkemiz için yatay topraksız tarım sistemlerini hızla geliştirmeye ve yeni tesis kurulumları devam etmektedir. Tabi ki sürekli geliştirerek devam etmekteyiz. Tarım alanında gelişmiş olan ülkeler uzun yıllardır topraksız tarım üretimlerini yaptıklarından epey bir ileri teknoloji kullanmalarına rağmen biz çok geç başlamış olsak bile epey bir ilerleme kaydederek kısa bir süre içerisinde aynı seviyeye gelme ve hatta çalışmalarımızla daha da ileri düzeye geçme hedefindeyiz.

Yatay sistemlerde (NFT Hidroponik Sistem) en çok rağbet gören ürünler başlıca kıvırcık marul tipleri ve ot grubu yapraklı ürünlerdir. Bu gerek benim yayınlarımdan gerekse kurulan yerlerden dolayı olsa gerek çoğu zaman bu ürünler üzerinden istek gelmektedir. Ancak daha farklı ürün sınıflarını da yetiştirmek mümkündür topraksız tarımda. Tarımsal üretimi sadece ticari faaliyet ve para kazanma gözüyle bakarsak yanlış yapma riskimiz her zaman artacaktır. Ben bir Ziraat Mühendisi ve Topraksız Tarım konusunda uzmanlaşmış birisi olarak tarımsal üretimlerin hangisi olursa olsun en başta temiz ve kaliteli bir üretim olması konusuna önem verir ve sonrasında ticari boyutuna bakarım. Üretiminiz kaliteli ve verimliyse ister istemez ticarette öncelikli olacaksınız buna emin olabilirsiniz.

Göbek marul yetiştiriciliği (iceberg) en çok yetiştirilmek istenen çeşitlerden birisi aslında ancak ülkemizde yatay sistemlerde iceberg üretimi yapabilen ben maalesef pek fazla göremiyorum. Bunun nedenleri en baştan fide den başlamakta. İceberg üretmek isteyenler için alınan fidenin kalitesinden kullanılan gübre solüsyonuna kadar çok hassas bir dönem sizleri bekliyor olacaktır. Yetişmiyor mu? Diye soran okurlarımız için hayır tabi ki yetişmekte ancak doğru topraksız tarım solüsyon gübresi, doğru fide seçimi ve doğru havalanma gibi birçok etmeni bir arada profesyonel yardım alarak yetiştirilebilir.

Topraksız tarım iceberg yetiştiriciliği yapılan danışmanlığını ve gübre solüsyonu desteği sağladığım tesisin fotoğraflarını ve bilgilerini sizlerle sonraki yazılarımda paylaşacağım.

Bir sonraki topraksız tarım yazımda görüşmek üzere. Tarımın içinde ve sağlıkla kalın.

Ramis Özgen Akın

Ziraat Yüksek Mühendisi

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KASIM ARALIK 2023