Bize ile Bağlan

FİRMALARDAN

Massey Ferguson, yeni amiral gemisi MF 9S serisi traktörlerini tanıttı

Yayınlanan

üzerinde

AGCO’nun dünya çapında tanınan markası Massey Ferguson, 285 hp’den 425 hp’ye güç seçenekleriyle altı modelden oluşan yeni MF 9S Serisinin lansmanını yaptı. Serideki tümü yenilikçi Protec-U tasarımına sahip modeller sektöre daha fazla güç, konfor, kontrol ve otomasyon getirme iddiasını taşıyor.

Optimum çok yönlülük sunmak üzere tasarlanan yeni geniş şaseli MF 9S serisinin tüm modelleri standart olarak ünlü Dyna-VT şanzımanla ve üretkenlik ile performansı artıracak birçok yeni özellikle birlikte geliyor.

“Yeni traktör çağının en son amiral gemisi“

Massey Ferguson Avrupa ve Orta Doğu Bölgesi Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Thierry Lhotte, bu üstün özelliklerle donatılmış yeni seriyi, “MF 9S, Massey Ferguson’un sade, güvenilir ve bağlantılı ‘Yeni Traktör Çağı’nın en son amiral gemisidir” sözleriyle tanımlıyor. Temmuz 2020’de çıkarılan MF 8S’nin lansmanıyla yeni bir yolculuğa başladıklarını belirten Lhotte, “Bu devrim niteliğindeki traktör, dünya çapında 7 yıl süren yoğun müşteri araştırmalarının sonucu geliştirilmiştir ve çiftçiler için yine çiftçiler tarafından tasarlanan MF 5S, MF 6S ve MF 7S Serisinin geliştirilmesine ilham kaynağı olmuştur” diye vurguluyor.

Massey Ferguson Avrupa ve Orta Doğu Pazarlama Direktörü Jérôme Aubrion ise yaptığı açıklamada, yeni MF logosunu taşıyan ilk seri olan amiral gemisi MF 9S traktör serisinin, sektörde son derece saygın bir yer edinen selefinin başarısını temel aldığının altını çiziyor.

Gelişmiş kullanıcı deneyimini yenilikçi teknolojiyle birleştiriyor

Aubrion, sözlerine şöyle devam ediyor:

“MF 9S traktörleri, olağanüstü performans ve güvenilirlik sunmayı sürdürürken, bunun yanı sıra gelişmiş kullanıcı deneyimini yenilikçi teknolojiyle birleştirerek gerçek anlamda çok yönlü bir traktör yaratıyor. Hepsi Massey Ferguson’un standart olarak sunulan MF Guide ve MF Connect ile üstün konfor, üretkenlik ve bağlantılı teknolojiler sağlayan Exclusive özellikleriyle donatılmıştır. MF 9S’nin pazara sürülmesiyle birlikte MF AutoTurn, AutoHeadland, TIM-Traktör Ekipman Yönetimi ve Merkezi Lastik Şişirme Sistemi (CTIS) gibi ek yeni seçenekler de geliyor.”

MF 9S’nin sunduğu avantajlar

 • 285 hp’den 425 hp’ye kadar maksimum güç sunan altı yeni modelle geniş, güçlü, geniş şasili traktör seçenekleri sunar.
 • Benzersiz MF Protect-U tasarım görünürlüğü artırırken titreşimleri önler ve kabin içi gürültü seviyelerini 69dBa’ya kadar düşürür.
 • Alanın %72’sini kaplayan yeni bir silecek ile temiz tutulan, 6,6 m² cam alanına sahip yeni, ferah 3,4 m³’lük kabin sayesinde sınıfının en iyi görüş alanı sunar.
 • MF AutoTurn, AutoHeadland ve TIM ISOBUS Traktör Ekipman Yönetimi dahil olmak üzere yeni otomasyon seçenekleri sayesinde daha yüksek konfor sağlar ve böylece operatörleri daha az yorar.  
 • Tüm modeller için yeni Merkezi Lastik Şişirme Sistemi seçeneğinin yanı sıra geniş tekerlekler ve 2,18 metre çapa kadar lastik seçenekleri (VF 750/70R44) ile toprak sıkıştırmasını ve yakıt tüketimini azaltma yeteneği bulunur.
 • Tek turbolu, ekonomik 8,4 litrelik, altı silindirli AGCO Power motor sayesinde daha yüksek performans ve daha düşük işletme maliyetleri, EGR valfına ihtiyaç duymadan doğrudan Stage V emisyon kontrolü bulunur.
 • Standart olarak takılan kullanımı kolay, kanıtlanmış, sürekli değişken Dyna-VT şanzıman sayesinde verimlilik artar.
 • Modern, büyük ekipmanlar, 1.850 dev/dak’da 400 litre/dakika’ya kadar akış sunan güçlü, verimli, yüksek akışlı, yüke duyarlı hidroliklerle kolaylıkla çalıştırılır.
 • Mükemmel manevra kabiliyeti için 5,75 metre dönüş yarı çapıyla çok yönlülüğü koruyan 3,1 metre dingil açıklığı sayesinde daha fazla stabilite ve çekiş sağlanır.
 • Maksimum çekiş için 18.500 kg’a çıkarılabilen rakipsiz güç/ağırlık oranı için 10.900 kg’lık düşük ağırlıktan maksimum çalışma esnekliği verir.
 • 50 km/saatte 16 tona varan mükemmel Brüt Araç Ağırlığı (GVW) ve 50 tona varan Brüt Kombinasyon Ağırlığı (GCW) (pazara bağlı olarak) sayesinde daha yüksek güvenlik ve daha fazla taşıma kapasitesi bulunur.

Fabrikadan montajlı yeni bir hizmet olan MF By You, sahiplerinin üretkenliği, konforu, performansı ve çok yönlülüğü artırmaya yardımcı olacak eklemeleri belirlemesine olanak tanır.

Yeni MF 9S Serisi Özellikleri

Güçlü, çok yönlü performans

MF 9S Serisi traktörler 285hp’den 425hp’ye kadar güç seçeneklerine sahiptir. Massey Ferguson’un benzersiz Protect-U tasarımının yanı sıra tüm modeller, performansı ve üretkenliği artırmak için gelişmiş bir motor tasarımı ve güncellenmiş Dyna-VT şanzımanla donatılmıştır.

Akıllı tarıma hazır donanıma sahip traktörler standart olarak MF Guide ve MF Connect telemetri ile birlikte gelirken, yeni MF AutoTurn, AutoHeadland ve ISOBUS Traktör Ekipman Yönetimi seçenekleriyle konfor ve kontrol daha da geliştirilmiştir.

Güvenilir Stage V motor gücü

Tüm MF 9S modellerinin gücü, kendini kanıtlamış altı silindirli, 8,4 litrelik AGCO Power motor tarafından sağlanır. Motor Gücü Yönetimi (EPM), tüm modellerde (MF 9S.425 hariç) PTO ve hidrolik uygulamalar için torku 1.750 Nm’ye kadar artırır ve 15 km/saatin üzerindeki hızlarda 30 hp’ye kadar ekstra güç üretir.

Motor, artık EGR valfı kullanmayan ünlü Hepsi-Bir-Arada sisteminin basitleştirilmiş bir versiyonunu kullanarak Stage V emisyon düzenlemelerini sağlar. Bunun yerine tek, gelişmiş bir turboya sahip yeni, sade bir turbo şarj sistemi kullanır. Bu güncellemeler birlikte güvenilirliği büyük ölçüde artırır ve bakım maliyetlerini azaltır. Kabinin altına mükemmel bir şekilde entegre edilen bu konsept, alçak kaputla birlikte sağ ön tarafta sınıfının en iyi görüşünü sağlar.

Belirli pazar gereksinimlerine bağlı olarak Tier 3 emisyon düzenlemelerine uygun motorlar da mevcuttur.

Uzun çalışma günleri için yeniden doldurmaya gerek kalmadan bolca kapasite sağlamak için %10 daha büyük, 660 litrelik yakıt deposu ve 68 litrelik AdBlue deposu bulunur. Motor, aynı zamanda daha sürdürülebilir operasyonlar sağlamak amacıyla HVO yakıtla çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Son derece sessiz ve konforlu kabin

Massey Ferguson’un benzersiz Protect-U motoru ve kabin kurulumu, rakipsiz görüş ve konfor sağlar. Başarısının anahtarı, kapsül motoru kabinden ayıran 18 cm’lik boşluktur.

Bu, 69 dBa ile piyasadaki en sessiz kabinlerden biri olan kabin içindeki gürültüyü, ısıyı ve titreşimi azaltır. 3,4m³ hacmiyle aynı zamanda sektörün en ferah çalışma alanlarından biridir. Eğimli ön cam, ince belli motor kaputu ile birleştiğinde benzersiz görüş ve konfor sunar.

Premium özellikli koltuk, Datatronic 5 dokunmatik ekran terminalini ve Multipad joystick’i tutan geniş, konforlu bir kolçakla donatılmıştır. Bunlar, elektrikli spool valfler de dahil olmak üzere tüm ana fonksiyonların optimum kontrolünü ve ayarını sağlar.

Uzun günler boyunca çalışan operatörler, hostes koltuğunun altına konumlandırılmış soğutma dolabının yanı sıra, uygun konumlara yerleştirilmiş çok çeşitli saklama bölmeleri, bardak ve şişe tutucularının da bulunduğunu bölmelerdir.

Güçlü bir ısıtma ve buğu giderme sistem bulunur ve iklim kontrollü klima konforlu bir sıcaklık sağlar. Klima, operatörlerin hava akışını yönlendirmek için ayarlayabileceği 14 çıkışa sahiptir.

Exclusive spesifikasyonunun üstünde portatif bir takım kutusu, hortum, hava tabancası ve el feneri ile birlikte hava hortumu bağlantısı ve basamakların yakınına monte edilmiş elektrik kaynağı sağlayan başka bir Profesyonel Paket seçeneği bulunmaktadır.

Rakipsiz görünürlük

Toplam 6,6 m²’lik camlı alan sayesinde rakipsiz, çok yönlü görüş sağlanır. Öne doğru eğimli ön cam, büyük sarkan tavanla birleşerek güneşten gelen parlamayı keser ve kabinin daha serin tutulmasına yardımcı olur. Alanın neredeyse dörtte üçünü (%72) kaplayan büyük paralelkenar sileceğin geniş taraması sayesinde görüş alanı temiz tutulurken, bir diğeri ise yan camı temizler.

Standart arkaya bakan kameranın yanı sıra, ekipmanın her yönden görülmesini sağlayan ve ön-arka yolun da her yönden görülebilmesi için üç kamera daha eklenebilir.

Yeni, gelişmiş 360° LED aydınlatma konfigürasyonu, bu pakette yer alan LED uzun farlara ve tepe lambasına ek olarak toplam 23 adede kadar çalışma lambasıyla geceyi gündüze dönüştürür.

Parmak ucu kontrolü

Standart Datatronic 5 dokunmatik ekranlı terminal ve Fieldstar 5 genişletilmiş ekran seçeneğiyle optimum, sezgisel çalışma sağlanır. Kabin direğine monte edilen yeni, okunması kolay MF vDisplay dijital gösterge paneli tüm traktör bilgilerini gösterir ve direksiyon simidi üzerindeki döner düğmeyle ayarların kolayca kişiselleştirilmesine ve değiştirilmesine olanak tanır.

MF 9S ile otomasyon işi kolaylaşıyor

MF 9S ile Massey Ferguson aynı zamanda yeni otomasyon seviyelerini de tanıtıyor. MF Guide için bir seçenek olan MF AutoTurn, traktörü otomatik olarak bir sonraki yol hattına yönlendirir.

AutoHeadland ile traktörün GPS konumuna göre iki sıra sonu dizisi de otomatik olarak başlatılabilir ve durdurulabilir. Standart olarak metre altı hassasiyet sunan Trimble GPS alıcısı ile bu, yalnızca tekrarlanabilir doğruluğu artırmakla kalmaz, aynı zamanda operatörü tekrarlayan görevlerden de kurtarır. Bu tam otomatik paket üretkenliği ve doğruluğu artırır, tarla sonundaki toprağın sıkışmasını azaltır ve aynı zamanda yakıt tüketimini azaltırken operatörün yorgunluğunu da azaltır.

Standart olarak MF Guide, MF TaskDoc ve MF Connect telemetrisiyle donatılmış Datatronic 5 ve isteğe bağlı Fieldstar 5 dokunmatik ekranlı terminaller, verimliliği daha da artırmak için isteğe bağlı MF Section Control ve MF Rate Control ile akıllı tarımı kolaylaştırır.

Optimum otomatik çalışma

En üst düzey otomasyon için MF 9S Serisi, Traktör Ekipman Yönetimi (TIM) seçeneğiyle birlikte sunulmaktadır. Bu gelişmiş ISOBUS tabanlı sistem, traktörün elektronik fonksiyonlarının çalışma ve ekipmanın gereksinimlerine göre otomatik olarak yönetilmesini sağlar.

Bu, TIM ISOBUS uyumlu bir ekipmanın ileri hız ve hidrolik gibi traktör işlevlerini yönetmesine ve kontrol etmesine olanak tanır; bu da performansı ve iş kalitesinin yanı sıra konforu da artırır, aynı zamanda maliyetleri ve operatör yorgunluğunu azaltır.

Toprağı koruyun ve yakıt tüketimini azaltın

Tüm MF 9S traktörleri, Massey Ferguson’un yeni Merkezi Lastik Şişirme Sistemi (CTIS) seçeneğiyle birlikte gelir. Datatronic 5 veya Fieldstar 5 terminalleri aracılığıyla kontrol edilen bu sistem, sıkışmayı azaltmak ve optimum çekişi sağlamak için basıncı hızla ayarlar.

650 litre/dakikalık ikiz kompresör kullanıldığında, tipik VF 710/75R42 + VF 620/75R30 lastik setindeki basıncı 0,8 bar’dan 1,6 bar’a çıkarmak yalnızca dört dakika sürer.

CTIS’in yakıt tüketimini %10 ila %15 oranında azalttığı ve aynı zamanda %150’ye kadar daha büyük bir lastik izini kolaylaştırarak sıkıştırmayı azalttığı kanıtlanmıştır. Sistem aynı zamanda çekişi artırabilir ve gereksiz lastik aşınmasını azaltabilir.

Standart Dyna-VT şanzıman

Tüm MF 9S traktörleri standart olarak Massey Ferguson’un ünlü Dyna-VT sürekli değişken şanzımanıyla ve ek tork ve beygir gücü sağlayan yeni güç yönetimiyle birlikte gelir. Dayna-VT, her türlü kirlenme riskini ortadan kaldırmak ve bakım-servis ömrünü uzatmak için hidrolikten ayrı bir yağ tankına sahiptir ve özellikle traktör filoları ile çalışmalarda faydalıdır.

Yüksek verimli hidrolik sistemler en zorlu ekipmanların üstesinden gelir

MF 9S Serisi traktörler, yükseltilmiş bir EKO hidrolik sisteminden yararlanır. Bu, yalnızca 1.650 dev/dak’da 205 litre/dak veya 1.850 dev/dak’da 270 litre/dak. sağlayarak yakıt tasarrufuna ve gürültü seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olur. Yağ, kontrol valfleri için özel bir pompayla birlikte açık devre ya da kapalı devre bir pompa tarafından iletilir.

1.650 dev/dak’da 340 litre/dak veya 1.850 dev/dak’da 400 litre/dak sağlayan yeni bir ikili kapalı devre pompa seçeneği, altı adet spool valf ile mevcuttur. Bir pompa üç valfe sürekli akış sağlarken, diğeri diğer üçüne değişken akış sağlar ve direksiyon gibi yardımcı devrelerle ilgilenir.

Altı valfli yeni konfigürasyon, ¾” kaplindeki bir valfin 170 litre/dakikalık bir akış sağlamasına olanak tanırken, diğer beş valf hala 140 litre/dakikalık bir akış sağlar. Bağlantının kolayca kesilmesi için tüm valfler basınç düşürme kolları ile donatılmıştır.

Daha yüksek kapasiteli bir hidrolik tankı, daha talepkar ekipmanlara güç sağlamak için 101 litrelik ilave yağ kapasitesi sağlar. Daha ağır ekipmanların taşınması için, kaldırma kapasitesini 20 tona çıkarmak üzere daha büyük, 120 mm çapında bir silindire sahip yeni bir hidrolik orta kol seçeneği bulunmaktadır.

İlk arka valfe bağlanan yeni, sade, 5 ton kapasiteli ön askı, ön hidrolik kaplinlere ihtiyaç duymayanlar için uygun fiyatlı bir seçenek sunar. Bağımsız valflere sahip konfigürasyonlar mevcuttur ve iki adede kadar ön hat, serbest dönüş ve ISOBUS soketi sunar.

Tasarımı gereği çok yönlü

3,1 metrelik dingil açıklığı üzerine inşa edilen MF 9S traktörler, olağanüstü stabiliteyi çeviklikle birleştirir. Ağırlığı yalnızca 10.900 kg’dan başlayan MF 9S.425, yalnızca 25,4 kg/hp’lik sınıfının en iyi güç-ağırlık oranını sunar ve bu da performansı artırır.

Hafiflik, faydalı taşıma yükünü artırır ve yakıt ekonomisini geliştirir (1 tonluk ekstra ağırlık, nakliyede 1 litre/saat daha fazla yakıt tüketimine neden olur), ancak ağır çeki işleri ve daha yüksek çekiş için traktörlere 18.500 kg’a kadar ilave denge ağırlıkları takılabilir ve en küçük model için 64,9 kg/bg’ye kadar güç-ağırlık oranı sağlar.

Tarlada ve nakliyede performansı daha da artıran özellikler, MF 8700 S’den 1 ton daha fazla olan 50 km/saatte 16 tonluk mükemmel Brüt Araç Ağırlığı (GVW) ve 50 tona kadar (pazara bağlı olarak) Brüt Kombinasyon Ağırlığı (GCW)’dır.

Yeni süspansiyonlu ön aks, lastiklere bağlı olarak yalnızca 5,75 metrelik bir dönüş yarıçapı sağlar. 125 mm çaplı daha büyük bir arka bar aks, zemine daha fazla gücün iletilmesini sağlar ve daha büyük yükleri destekler.

Yeni aks aynı zamanda, çekişi artıran ve toprak sıkışmasını azaltan 2,18 metre, VF 750/70R44 gibi büyük çaplı lastiklerin yanı sıra Michelin EvoBib’in de dahil olduğu fabrikasyon takılan ürün yelpazesiyle daha fazla tekerlek ve lastik seçeneğine de sahip. CTIS seçeneği MF 9S’nin düşük ağırlığıyla birleştiğinde bu, toprak basıncını daha da azaltır, bu da onu toprak hazırlama ve ekim işlemleri için ideal hale getirir.

AGCO Hakkında

AGCO, tarımsal çözümlerin tasarımında, üretiminde ve dağıtımında bir dünya lideridir ve tüm ekipman ve ilgili hizmetleriyle dünyayı besleyen çiftçilere ileri teknoloji çözümleri sunmaktadır. AGCO ürünleri, Fuse® akıllı tarım çözümleri tarafından desteklenen 5 temel marka olan Challenger®, Fendt®, GSI®, Massey Ferguson® ve Valtra® üzerinden satılmaktadır. 1990 yılında kurulan ve merkezi ABD’nin Georgia eyaletinde (Duluth) bulunan AGCO, 2022 yılında 12,7 milyar dolar net satış rakamına ulaşmıştır. Ayrıntılı bilgi için http://www.AGCOcorp.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Firma bilgi, haber ve etkinlik duyuruları için lütfen bizi Twitter’da takip edin: @AGCOCorp. Twitter üzerinden finans haberlerimiz içinse, #AGCOIR hashtag’ini izleyebilirsiniz.

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KASIM ARALIK 2023