Bize ile Bağlan
Responsive image

DESTEKLER

Yerli Ayçiçeği Tohumu Geliştirme ve Çiftçi Destekleme Projesi kapsamında Adana’da ekilen ürünler hasat edildi

Yayınlanan

üzerinde

Responsive image

Türkiye’nin en sevilen Ayçiçek yağı Yudum ile Tohum Derneği’nin 2021’de başlattığı Yerli Ayçiçeği Tohumu Geliştirme ve Çiftçi Destekleme Projesi üçüncü yılında Adana’da devam ediyor. Bu yıl Adana’da üç farklı deneme alanında ekilen yerli ayçiçeği tohumlarının mahsulleri hasat edildi.

Türkiye’nin en sevilen Ayçiçek yağı ve sektörün lideri Yudum’un, Tohum Derneği iş birliğiyle 2021 yılında başlattığı Yerli Ayçiçeği Tohumu Geliştirme ve Çiftçi Destekleme Projesi’nin üçüncü yılında Adana’da hasat yapıldı. Yudum ve Tohum Derneği, ilk yıl Trakya, ikinci yıl Konya’da uygulanan proje ile Türkiye’de yüksek verimli yerli ayçiçeği tohumunun geliştirilmesini, çeşitliliğin artırılmasını ve ayçiçeği üreten çiftçilerin desteklenmesini hedefliyor.

Yerli Ayçiçeği Tohumu Geliştirme ve Çiftçi Destekleme Projesi, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (TTAE), Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (DATAEM) teknik destekleri ile yürütülüyor.

Bu yıl proje kapsamında Adana Ceyhan Çukurova TİGEM’e ve Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (DATAEM)’ne ait deneme sahaları ile Sarıçam Cihadiye köyündeki deneme tarlasında ekimi yapılan ayçiçeklerinin hasadı yapıldı. Hasat sonrasında Cihadiye köyünde düzenlenen tohum tanıtım etkinliğine projenin paydaşları Tohum Derneği ve Savola Gıda Türkiye ev sahipliği yaptı. Etkinliğe çiftçiler, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (DATAEM) yetkilileri katıldı.

Yerli Ayçiçeği Tohumu Geliştirme ve Çiftçi Destekleme Projesi kapsamında 2021’de Trakya’da Tekirdağ Muratlı, Edirne Keşan ve İstanbul Silivri ilçelerinde 10 çeşit yerli tohum ekilerek hasat yapıldı. Bu 10 çeşit hasat sonrası verimlilik ve yağ oranı gibi performans parametreleri açısından değerlendirildi.

Değerlendirmeler sonucunda en yüksek performansa sahip 5 çeşit belirlendi. Verim ve yağ oranlarına göre ilk 5 sırada yer alan çeşitler ile Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü teknik desteği ile geliştirilen 5 yeni çeşit olmak üzere toplam 10 çeşit ayçiçek çekirdeği 2022 yılında Konya’da Yağlıbayat, Bahri Dağdaş Araştırma Enstitüsü’ne ait deneme alanlarında ve Gözlü TiGEM Tarım İşletmesinin alanlarında ekimler gerçekleştirildi. Konyalı çiftçilerin hasat ettiği ayçiçeği tohumlarının verimlilik ve yağ oranı parametreleri açısından analiz sonuçları aşağıdaki gibi gerçekleşti:

Nihayetinde 2023 yılında Konya’da performansı yüksek bulunan 5 çeşit ile Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (DATAEM) teknik desteği ile geliştirilen yeni 5 çeşit tohum olmak üzere toplam 10 çeşit tohumun deneme ekimleri Adana’da yapıldı

Proje tohum geliştirme çalışmalarının yanı sıra çiftçilere sağladığı çeşitli desteklerle de yerli üretimin artırılmasına katkı sağlıyor.

Depremzede çiftçilere tohum desteği verildi

Proje kapsamında Türkiye’nin en önemli ayçiçek üretim merkezlerinden olan ve şubat ayında meydana gelen depremlerden etkilenen bölgedeki çiftçilere, ürün ekim döneminde tohum desteği verildi.

Çiftçi ağı kuruldu, çiftçilere eğitim ve tohum desteği sağlandı

Yerli Ayçiçeği Tohumu Geliştirme ve Çiftçi Destekleme Projesi‘nin ilk yılında oluşturulan ve her yıl güçlenen çiftçi ağında toplam 650 çiftçi bulunuyor. Söz konusu çiftçi ağına, Trakyalı, Konyalı ve bu sene de Adanalı çiftçiler dahil edildi, ayrıca çiftçilere yüz yüze eğitim ve teknik uygulama ve tohum desteği verildi. 

Adana’da hasat edilen ayçiçeği tohumlarına yapılacak testler ve değerlendirmeler ile üç yıldır elde edilen en verimli yerli tohumlar belirlenecek. Tohumların belirlenmesini takiben Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tarım Tescil ve Sertifikasyon Müdürlüğü’ne müracaat edilerek tescil süreci başlatılacak.

Verimli yerli tohumlar tescillenerek yerli üretime kazandırılacak”


Doğayı, tarımı ve çiftçileri destekleyen projeler geliştirip uyguladıklarını belirten Tohum Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Musa Kaya, projeye dair şu açıklamaları yaptı: “Savola Gıda Türkiye ile yürüttüğümüz Yerli Ayçiçeği Tohumu Geliştirme ve Çiftçi Destekleme Projesi sektörde bir ilk oldu. Projeyle ülkemizde yüksek verime sahip, dayanıklı ve kaliteli yerli ayçiçek tohumu çeşitleri elde etmeyi amaçlıyoruz. Üçüncü yılımızda Adanalı çiftçiler ile buluştuk ve birlikte hasat yaptık. Şubat ayında yaşanan depremlerden etkilenen Adanalı çiftçilerimize, üretime devam ettikleri ve bu projede yer alarak yerli tohum geliştirmeye destek oldukları için teşekkür ediyorum. Bugün yaptığımız hasat sonrasında deneme yapılan çeşitlere verimlilik analizi uygulanacak; verimli yerli tohumlar yerli üretime kazandırılacak. Çiftçilere katkı sağlayacak projelerimizde sektör lideri Savola Gıda Türkiye ile iş birliği yapmak bizler için çok değerli.”

Projemizi, Türkiye’nin diğer tarım merkezlerine de taşıyacağız”


Savola Gıda Türkiye Genel Müdürü Houmer Balazadeh, Tohum Derneği iş birliğinde bu yıl Adana’daki çiftçiler ile yaptıkları ekimin sonuçlarından memnun olduğunu belirtti: “Türkiye’de yerli ayçiçek üretimini desteklemek amacı doğrultusunda Yerli Ayçiçeği Tohumu Geliştirme ve Çiftçi Destekleme Projesi’nde Yudum markamız ve Tohum Derneği ile önemli bir adım attık. Trakya’da başlattığımız, geçen yıl Konya’da ve bu yıl Türkiye’nin en önemli ayçiçek üretim merkezlerinden olan ve maalesef Şubat ayında yaşanan depremlerden etkilenen Adanalı çiftçilerle buluştuk. Ekim döneminin başında kıymetli çiftçilerimize tohum desteği sağlayarak zor zamanlarda yanlarında olduk. Onlar da bu projede yer alarak Türk tarımı ve Ayçiçek üretimi için çok önemli bir destek verdi. İklim şartlarına dayanıklı, yüksek verime sahip tohumlarımızı tescillemeyi ve önümüzdeki yıllarda projemizi Türkiye’nin diğer tarım merkezlerine de taşımayı amaçlıyoruz.”

Tohum Derneği Hakkında:
Tohum Eğitim Kültür ve Doğa Derneği, doğal kaynak yönetiminde karasal ekosistemin korunması, gelişmesi ve sürdürülebilir kaynak kullanımı gibi çevresel konularda proje ve programlar geliştirerek ve uygulayarak ulusal ekonomi ve istihdama katkı sağlamayı amaçlayan bir sivil toplum kuruluşudur.

Sürdürülebilir doğal kaynak yönetimi için; bilim, teknoloji ve deneyimlerin ışığında ve ilgili tüm taraflarla iş birliği içinde insani, toplumsal ve kültürel değerlere saygı göstererek, çevresel konulara ve sorunlara odaklı sosyal sorumluluk projeleri, iş birlikleri, programlar, projeler ve eğitimler hazırlayarak alana katkı sunmayı amaçlamaktadır.

www.tohumdernegi.org
Sosyal medya: /tohumdernegi

Savola Gıda Türkiye Hakkında:
Türkiye sıvı yağ sektörünün lideri Yudum Gıda, üretimine ilk olarak 1975 yılında İstanbul Haliç fabrikasında başladı. 1984 yılında fabrikanın Ayvalık’a taşınmasıyla birlikte yeni yatırımlarla zeytinyağının yanı sıra yemeklik ayçiçek ve mısır yağında da üretim hacmini artırdı. 2017 yılında şirket unvanı Savola Gıda Türkiye olarak değişti. Şirket, 2017 yılında Egemden markasının lansmanını gerçekleştirerek zeytinyağı pazarında uzman ve güçlü duruşunu pekiştirdi. Sıvı yağ pazarında yıllardır Yudum, Egemden ve Sırma markaları ile Türkiye’nin en çok tercih edilen sıvı yağlarını üreten Savola Gıda’nın 23.000 m2 açık alan üzerine kurulu Ayvalık’taki fabrikasının yıllık üretim kapasitesi, mısır yağı ve ayçiçek yağı için 150.000 ton, zeytinyağı için 20.000 tondur. Türkiye’deki yatırımlarına hız kesmeden devam eden Savola Gıda, yüksek teknolojisiyle Nisan 2018’de yeni margarin üretim tesisini faaliyete alarak Sava ve Vala markalarıyla endüstriyel ve pastacılık yağları pazarına girdi. Şirket, yerli üretimi artırmak ve çiftçilere destek olmak hedefiyle Tohum Derneği iş birliği ile 2021’de Yerel Ayçiçeği Tohumu Destekleyici Sosyal Sorumluluk Projesi’ni, 2022’de yabani zeytin ağaçlarını, ekonomiye ve çiftçilerin kullanımına kazandırmak için Delice Zeytinlerinin Aşılanarak Ekonomiye Kazandırılması ve Çiftçilerin Desteklenmesi Projesi’ni başlattı. Savola Gıda Türkiye, 2023 yılı Ocak ayında BRCGS A+ sertifikasını alarak üstün kalitesini bir kez daha kanıtladı.
https://savolagida.com.tr

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DESTEKLER 23 saat önce

Bakan Yumaklı: Son 22 yılda yaklaşık 93 bin projeyle kırsala 95 milyar lira fon desteği sağlandı

DESTEKLER 23 saat önce

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye övgü!

DESTEKLER 23 saat önce

“Hızlı karar almamız gerektiğinde yapay zekayı kullanacağız”

KÖŞE YAZISI 2 gün önce

Miray Yıldız ile Röportaj

GIDA 3 gün önce

Erzurum’da mor patates üretimine başlandı

HABER 3 gün önce

Nisan ayında “olağanüstü” ve “şiddetli kuraklık” yaşandı

DESTEKLER 3 gün önce

Bitkisel üretimde bu yıl tarla ürünlerinde azalış, meyve ve sebze grubunda artış bekleniyor

DESTEKLER 4 gün önce

Türkiye bal üretiminde dünya ikincisi

DESTEKLER 4 gün önce

‘Tarım Cebimde’ uygulamasıyla kurbanlık bilgilerine ulaşılabiliyor

DESTEKLER 4 gün önce

Fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarını içeren kanun teklifi TBMM Kurulu’nda

GIDA 5 gün önce

Şekerde yeni kotalar belirlendi

FİRMALARDAN 6 gün önce

TürkTraktör 2024 Yılı İlk Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı

FİRMALARDAN 1 hafta önce

Massey Ferguson, kişiye özel fabrika çıkışlı traktörler ile sektörde bir ilke imza attı!

DESTEKLER 1 hafta önce

Dünya Bankası’ndan İzmir’deki OSB’ye 30 milyon dolar finansman

DESTEKLER 1 hafta önce

Lisanslı depoculukta azami depolama süreleri uzatıldı

GIDA 1 hafta önce

Bafra Ovası’nda çeltik ekimi başladı

DESTEKLER 1 hafta önce

Tarım ÜFE Nisan’da yıllık yüzde 60,77 arttı

HABER 1 hafta önce

Türk balı 4 ayda yaklaşık 11,5 milyon dolar kazandırdı

DESTEKLER 1 hafta önce

TKDK 17 YAŞINDA

DESTEKLER 1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarıma yeni destekler açıkladı

DESTEKLER 23 saat önce

Bakan Yumaklı: Son 22 yılda yaklaşık 93 bin projeyle kırsala 95 milyar lira fon desteği sağlandı

DESTEKLER 23 saat önce

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye övgü!

DESTEKLER 23 saat önce

“Hızlı karar almamız gerektiğinde yapay zekayı kullanacağız”

KÖŞE YAZISI 2 gün önce

Miray Yıldız ile Röportaj

GIDA 3 gün önce

Erzurum’da mor patates üretimine başlandı

HABER 3 gün önce

Nisan ayında “olağanüstü” ve “şiddetli kuraklık” yaşandı

DESTEKLER 3 gün önce

Bitkisel üretimde bu yıl tarla ürünlerinde azalış, meyve ve sebze grubunda artış bekleniyor

DESTEKLER 4 gün önce

Türkiye bal üretiminde dünya ikincisi

DESTEKLER 4 gün önce

‘Tarım Cebimde’ uygulamasıyla kurbanlık bilgilerine ulaşılabiliyor

DESTEKLER 4 gün önce

Fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarını içeren kanun teklifi TBMM Kurulu’nda

GIDA 5 gün önce

Şekerde yeni kotalar belirlendi

FİRMALARDAN 6 gün önce

TürkTraktör 2024 Yılı İlk Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı

FİRMALARDAN 1 hafta önce

Massey Ferguson, kişiye özel fabrika çıkışlı traktörler ile sektörde bir ilke imza attı!

DESTEKLER 1 hafta önce

Dünya Bankası’ndan İzmir’deki OSB’ye 30 milyon dolar finansman

DESTEKLER 1 hafta önce

Lisanslı depoculukta azami depolama süreleri uzatıldı

GIDA 1 hafta önce

Bafra Ovası’nda çeltik ekimi başladı

DESTEKLER 1 hafta önce

Tarım ÜFE Nisan’da yıllık yüzde 60,77 arttı

HABER 1 hafta önce

Türk balı 4 ayda yaklaşık 11,5 milyon dolar kazandırdı

DESTEKLER 1 hafta önce

TKDK 17 YAŞINDA

DESTEKLER 1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarıma yeni destekler açıkladı