Bize ile Bağlan

DESTEKLER

TARIMDA ‘İNEGÖL MODELİ’ GELİŞİYOR

Yayınlanan

üzerinde

İnegöl’ün sanayi şehri olma özelliğinin yanında aynı zamanda iyi bir tarım şehri olduğuna dikkat çeken İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “İnegöl’ümüzde özgün bir tarım modelini adım adım hayata geçiriyoruz. Teknolojinin de tarıma entegre edilmesi, güç birliği, yenilikçi proje ve uygulamalar İnegöl Tarım Modelinin temellerini oluşturuyor” dedi.

Güçlü bir sanayi şehri olan İnegöl’ün gizli kalmış değeri tarım son yıllarda yakaladığı ivmeyle adından sıkça söz ettirir hale geldi. Şehrin bereketli topraklarında yetişen pek çok ürün hem yurt içi hem yurt dışında damakları tatlandırırken, İnegöl Belediyesi de tarımda bir başarı hikayesi yazmak için kolları sıvadı. Öncelikle tarımda güç birliği için tüm çiftçileri tek çatı altında toplayan bir kooperatif kuruldu. Bu kooperatif çevresinde farklı alanlarda yapılan yenilikler ve çalışmalarla, İnegöl Tarım Modelinin temelleri atıldı.

“TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLMAK İSTİYORUZ”

Teknolojinin de entegre edildiği İnegöl Tarım Modeli hakkında açıklamalarda bulunan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl’ün sanayi kimliği yanında tarım alanında da markalarıyla adından söz ettirdiğini ve iyi bir tarım şehri olduğunu vurguladı. Başkan Taban, “Bizler de yerel yönetim olarak şehrimizin bu değerine katkı sağlamak, tarımı daha yüksek sesle konuşmak, İnegöl Tarım Modelini ortaya çıkarmak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şehrimizdeki tüm çiftçilerimizi aynı çatı altında toplamak adına Üreten Çiftçiler Kooperatifimizi kurduk. Kooperatifimizin ilk faaliyeti olarak yeni bir soğuk hava deposunu şehrimize kazandırdık. Şimdi sırada yeni hedefler, yeni tesisler var. Yekvücut halde tüm çiftçilerimizle özgün bir İnegöl Tarım Modelini ortaya koyarak bu modelle tüm Türkiye’ye örnek olmak istiyoruz” dedi.

ÜRETİCİ TEKNOLOJİK YATIRIMLARLA DESTEKLENİYOR

Üreten Çiftçiler Kooperatifini teknoloji ile donatarak hem üreticilerin maliyetini düşürmeyi hem de enerji tasarrufu sağlamayı hedeflediklerini ve bu yönde adımlar attıklarını kaydeden Başkan Taban, “Bu kapsamda Deydinler Mahallesinde kurulan Üreten Çiftçiler Kooperatifi soğuk hava deposunda Güneş Enerji Sistemi kurulumu 2023 yılı ilk çeyreğinde tamamlanmıştı. En büyük gider kalemi olan elektriği karşılamak adına TKDK’nın yüzde 65 desteği ile 3 milyon 650 bin TL’lik yatırımla soğuk hava deposunun çatısında 558 adet güneş enerji paneli kuruldu. Hayata geçirilen proje sayesinde ilk 3 ayda 182 bin kW enerji üretilerek, 275 bin TL değerinde elektrik tasarrufu sağlanmış oldu” dedi.

ÜRÜNLER İŞLENEREK PAZARLANACAK

İnegöl’ün bereketli topraklarında üretilen ürünlerin işlenerek katma değerli halde pazarlanacağını müjdeleyen Alper Taban, “Çiftçilerimizi aynı çatı altında toplayan kooperatifimiz aracılığıyla orta ve uzun vadede geniş bir çalışma alanı oluşturup, İnegöl’de ürettiğimiz ürünleri şehrimizde daha nitelikli hale getirerek kuracağımız kurutma ve paketleme tesislerinde işleyip, kendi pazarlama ağımızı da oluşturarak doğrudan nitelikli alıcıya ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu sayede çiftçimizin tarlada toplayıp olduğu halde ucuza sattığı ürünü biz kendi bünyemizde işleyip daha iyi kârlarla satmayı, çiftçimizin kazancını arttırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

İNEGÖLLÜ ÇİFTÇİLER DÜNYAYI TAKİP EDİYOR

Tarıma yönelik çalışmalara da değinen Başkan Alper Taban, İnegöl Belediyesi’nin şehrin tarımına yönelik çalışmaları hakkında şu ifadelere yer verdi: “Çiftçimizin ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik yenilikleri, değişim ve dönüşümü takip etmesini arzu ediyoruz. Bu nedenle yurt içi ve yurt dışı fuarlara geziler düzenliyoruz. İstiyoruz ki şehrimizin üreticisi en iyisini görsün, hedefini en yukarıya koysun.”

KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIĞA ÖZEL İLGİ

“Tarım ve hayvancılıkta çiftçimize makina ve ekipman desteklerimiz de oluyor. İlçemizde yetiştiriciliği yapılan 57 bin küçükbaş hayvanımız için küçükbaş hayvan dezenfekte havuzu projesini hayata geçirdik. Bu proje üreticilerimizi mali ve tıbbi açıdan, hayvanlarımızı da parazit ve kene gibi haşerelerden korumakla birlikte yavru atımlarını önlemekte ve insanlara bulaşmasını da engellemektedir. Üreticilerimizin hayvan dezenfektede yaşadıkları mali sorunları asgari düzeye indirgenmesine katkı sağlayan küçükbaş hayvan yıkama havuzumuz, hayvancılığın olduğu tüm kırsal mahallelerimizde ücretsiz olarak hizmet veriyor. Aynı zamanda şehrimizde bu yıl 29 Eylül-01 Ekim tarihlerinde 3’üncüsünü gerçekleştireceğimiz Küçükbaş Hayvancılık Festivalleri düzenliyoruz. Bu festivalde küçükbaş hayvancılığın kalbi adeta İnegöl’de atıyor. Yurt içi ve yurt dışından katılımlar oluyor. Sektör profesyonellerinin buluştuğu bir organizasyon. Bu gibi çalışmalarla İnegöl Kıvırcığı diye bilinen şehrimize özgü ırkın da tanıtımını, gelişimini sağlamayı hedefliyoruz.”

ÇİFTÇİYE EKİPMAN DESTEĞİ

“Tarım ve hayvancılığın her alanında varız ve her alanda üreticimizi desteklemeye gayret ediyoruz. İnegöl’de üretim yapılan yaklaşık 30 bin hektarlık alanın yüzde 15’lik kısmının taşlık olduğu ve bu alanlarda hem verim düşüklüğü hem de makinalı tarımın imkansızlığı konusunda çiftçimizin çözüm talebi vardı. Bu soruna çözüm bulabilmek adına da taş toplama makinesi alımı yaptık. Kırsal mahallelerimizde ücretsiz olarak kullanıma sunduğumuz aracımızla kısa sürede pek çok arazimiz taştan temizlendi ve temizlenmeye devam ediyor. Bunun yanı sıra üreticilerimize farklı dokunuşlarla destek vermeye devam ediyoruz. Özellikle ekipman desteğini önemsiyoruz. Bu alanda yaptığımız çalışmalara bakarsak; Tarım Kitaphanesi, örnek kestane eğitim bahçesi, ceviz soyma makinesi, zirai ilaç dolum merkezi, yaban mersini, çilek, şeftali ve cerrah kuru fasulyesi gibi ürünleri tanıtmak adına festivaller, arı kovanı dağıtımları, tohum ve fidan dağıtımları, en doğru üretimi yapmak adına ücretsiz toprak analizi hizmeti ve eğitim seminerleri gibi pek çok alanda üreticimizi destekliyoruz.

TARIMDA TEKNOLOJİ DÖNEMİ

“Ülkemizde son dönemde insansız hava araçları ve drone teknolojisi her alanda kullanılıyor. Biz de bunu TARNET aracılığıyla yapılan iş birliği neticesinde şehrimizde tarımda uygulamaya başladık. Bir şeftali bahçemizin 5 dönümlük alanında arkadaşlarımız ilk bahçe ilaçlamasını gerçekleştirdiler drone ile. 3-4 kez denemeler yapıldı. Güzel sonuçlar aldık. Üreticilerimizi buna yönlendirmeye, teknolojik gelişmeleri şehrimize entegre etmeye devam edeceğiz. Her imkanı şehrimizde kullanarak gelişen teknolojilerle birlikte biz de gelişeceğiz.

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KASIM ARALIK 2023