Bize ile Bağlan

HABER

DEVA Partisi’nden gübre ve yem maliyetinin yarısını devletin karşılayacağı vaadi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Çiftçinin mazotunda ÖTV’yi kaldırıyoruz. ÖTV orada kalkıyor. Çiftçinin gübresinin parasının yarısını devlet olarak biz ödüyoruz. Yemin maliyetinin yarısını devlet olarak biz karşılıyoruz.” dedi.

Yayınlanan

üzerinde

Babacan, partisinin Uşak İl Başkanlığı açılış töreninde yaptığı konuşmada, Uşak’ın bir sanayi kenti ama aynı zamanda da bir tarım kenti olduğunu söyledi.

Gübre ve yem fiyatlarının başını alıp gittiğini belirten Babacan, şöyle konuştu:

“İlaç, tohum. Güç yetmiyor ve bunun en önemli sebebi döviz kuru. Bu hükümet diyor ki, ‘mazot arttı, çünkü petrol fiyatları arttı.’ diyor.  Petrol fiyatı ne kadar arttı dünyada? 60 dolardan 100 dolara çıktı. Bu ne demek? Hesap basit. Benzin, mazot 7 lirayken 10 lira olması lazım.  Petrol fiyatı 70’de 100’e çıktıysa mazotun benzinin litresinin de 7 liradan 10 liraya çıkması lazım. Eğer bugün 20 liranın üzerindeyse bunun tek sebebi var o da döviz kurundaki artış.  Türkiye’deki döviz kuru artışı Avrupa’nın hiçbir yerinde yok hiçbir yerinde. Bunlar diyorlar ki ‘dünyanın her yerinde enflasyon var.’ Ya bugün Amerika’da enflasyon yüzde 7’ye çıktı diye adamlar panik oluyor.  Japonya’da enflasyon yüzde 2’ye çıktı diye panik oluyorlar. Bizim 15 günde yaşadığımız enflasyonu başka ülkeler 1 yılda yaşıyor.” 

Babacan’ın önünü kesen bir çiftçi: “Hayvanlarıma yem alamıyorum”

Babacan, şu anda ÖTV’nin önemli bir konu olduğunu olduğuna işaret etti.

İşi bilerek çalıştıklarını dile getiren Babacan, iktidara geldiklerinde çiftçinin mazotundaki ÖTV’yi kaldıracaklarına dikkati çeken Babacan, “Çiftçinin gübresinin parasının yarısını devlet olarak biz ödüyoruz. Yemin maliyetinin yarısını devlet olarak biz karşılıyoruz.  Çiftçiye özel düşük elektrik tarifesi uyguluyoruz.  Bütün tarım borçlarını 2 yıl ödemesiz uzun vadeye yayıyoruz. Faizi silip donduruyoruz.” değerlendirmelerinde bulundu.   

Törenin ardından çeşitli ziyaretlerde bulunan Babacan’ın önünü kesen bir çiftçi, hayvancılık yaptığını ve hayvanlarına yem alamadığını ifade etmesi üzerine Babacan, samanın bile ithal edildiğini kaydetti. 

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KASIM ARALIK 2023