Bize ile Bağlan

HABER

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi Tüyap AgroShow Eurasia Fuarında Başak Traktörü Ziyaret etti.

Yayınlanan

üzerinde

İstanbul Tüyap fuarında gerçekleşen AgroShow Eurasia Tarım, Tarım Makineleri, Teknolojileri ve Yan Sanayileri Fuarında; Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Başak Traktörü ziyaret etti.

Başak Traktör Kimdir?

DA-TA Demir Araba – Tahta Araba fabrikası olarak Adapazarı’nda 1914 yılında kurulan Başak Traktör, 1944 yılında Türkiye Zirai Donatım Kurumu’na bağlı SAZ (Sakarya Alat-ı Ziraiye) unvanıyla Türk çiftçisinin tüm tarım alet ve makinaları ile diğer ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmiştir.

1962 yılından itibaren Ford marka traktörlerin ithalatını yapmaya başlayan Başak Traktör, 1968 yılından itibaren Ford ile yapılan iş birliği çerçevesinde Adapazarı’nda yüzde 65 yerli üretim oranı ile imalat başarısını göstermiştir.

1978 yılında STEYR firmasıyla yapılan anlaşma kapsamında STEYR markası ile traktör üretimine başlanmıştır.

1996 yılından itibaren BAŞAK markası ile traktör üretimine başlanmıştır.

Başak Traktör 2012 yılında Sanko Grubu’na katılmıştır. SANKO çatısı altında yeniden yapılanan Başak Traktör, Türkiye çapında yaygın satış ve servis ağı ve her an ulaşılabilir, ekonomik yedek parça stoku ile çiftçilerin yanında olmaya devam etmektedir.

2100 ve 2110 modellerinin üretimi ile birlikte 100 Hp ve üzeri traktörlerin üretimi gerçekleştirilmiştir. Tarım ekipmanları konusunda ürün gamı genişletilerek BAŞAK AGRİ markası kurulmuştur.

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KASIM ARALIK 2023