Bize ile Bağlan

HABER

Yozgat’ta yıllık 100 ton alabalık üretilecek

Yozgat’ın Çekerek ilçesinde sulama, enerji ve taşkın kontrolleri amacıyla inşa edilen ve 2011 yılında su tutulmaya başlayan Çekerek Barajı’nda yılda 100 ton alabalık üretilecek.  

Yayınlanan

üzerinde

Çekerek Su Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti. tarafından, belediye ortaklığıyla yapılacak tesisin protokolü Yozgat Valiliğinde düzenlenen programda imzalandı.

Yozgat TKDK İl Koordinatörü Selim Türker, programda yaptığı konuşmada,  IPARD II – 11. Çağrı Başvuru Çağrı Dönemi’nde 408 proje teslimatı alındığını ve inceleme sürecinin devam ettiğini söyledi.

Toplam yatırım tutarı 521 milyon TL değerindeki projelere  %65 destek oranı ile 327 milyon TL hibe verileceğine dikkati çeken Türker, şöyle konuştu:

“Projelerin incelenmesi devam etmekte olup onaylanan projeler ile sözleşme imzalanmaya başlanmıştır. Bu projelerden biri olan Çekerek Su Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi ile Çekerek Barajı’nda ağ kafeslerde alabalık yetiştiricilik projesi sözleşme imzalamaya hak kazanmıştır. Yatırım ilimize hem istihdam hem de katma değer sağlayacak bir tesis olacaktır. Toplam yatırım tutarı 7,1 milyon TL değerindeki yatırım için 4,6 milyon TL hibe verilecek.  Tesiste yılda 100 ton alabalık yetiştirilecektir. TKDK Yozgat İl Koordinatörlüğü su ürünleri projelerinde alabalık haricinde Kerevit, sazan, yayın balığı algar, tatlı su levreği, turna, tilopya, Mersin balığı, Avrupa yılan balığı, gelin balığı, Amerikan yayın balığı olmak üzere yıllık 10-200 ton kapasite aralığında balık çeşitlerine de destek vermektedir.”

Türker, İl Koordinatörlüğü olarak su ürünleri üretim potansiyelinin daha yüksek noktalara taşınmasını amaçladıklarını kaydetti.

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KASIM ARALIK 2023