Bize ile Bağlan

YEŞİL ÇİZGİ

Tuğba Özay: 550 zeytin ağacımız var, 500 daha dikeceğiz

Zeytin tarımına başlayan ve tescillediği “Tabiatın Kızı” markasıyla satışlarını gerçekleştiren sanatçı Tuğba Özay’la çiftçi olma hikayesini konuştuk.

Yayınlanan

üzerinde

Röportaj: Gülay Şentürk

Zeytin üretme hikayeniz nasıl başladı?

Zeytin üretim hikayem babamın teşviki ve desteğiyle başladı. 20 yıl önce Antalya’da bir arazi satın aldık. Arazi aldığımız bölgede genelde narenciye yetişir, portakal bahçeleriyle ünlüdür. Arazimizde su bulunmadığı için babam da suyu çok istemeyen meyveye yöneldi, o da zeytindi.

Bu işe girmemiz çok iyi oldu. Şu anda sadece 550 tane zeytin ağacımız var fakat yeni bir yer daha aldık ve bu işi büyütmeye karar verdik. Şimdi oraya da 500’e yakın ağaç dikeceğiz. Ortalama 5 veya 5 buçuk ton zeytin alıyorum ama dediğim gibi, diğer araziyle rekoltemiz daha da artacak inşallah.

Kendimi tabiatın kızı olarak tanımlıyorum. Doğa kadını olarak değil tabiatın kızı olarak tanımlıyorum. Tabiatın kızı ne demek? Doğayı seven, doğaya aşık, her şeyin doğadan geldiğine inanan, doğanın gücüne inanan, doğaya saygı duyan ve onu koruyan insan demek benim nezdimde. Doğa biz olmadan da yaşayabilir ama biz doğasız asla yaşayamayız. İnsanların bu bilinçte olması gerekir. Hatta salgın döneminde insanlar tabiatın ne kadar önemli olduğunun farkına vardılar. Yeter ki doğayı koruyalım, onu katletmeyelim. Benim için bir fidan dikmiş olmak bile bu dünyaya bırakabileceğimiz en büyük miras diye düşünüyorum.

Sanatçıdan çiftçi olur mu?

Herkesten her şey olur. Yeter ki insan istesin, inansın. O doğrultuda emek versin ve o zaman göstersin gücünü tüm dünyaya. Ben sadece modellik yapan bir insan olmadım. Modellik yaptım, sinema çektim, tiyatro yaptım, şarkı söylüyorum, sahne alıyorum, şiirler yazıyorum, kitaplar çıkarıyorum. Sanatçı kimliğimin dışında evet böyle bir iş kadını kimliğim de var. Hatta özellikle bu sene salgınla beraber bu anlamda kendimi daha da geliştirdim, daha cesur adımlar attım. Özellikle Instagram üzerinden “Tabiatın Kızı” markasını duyurarak kitlelere ulaştım zeytin yağı sattım. Zeytin yaprağı çayı sattım, çayı için zeytin yaprağı hediye ettim. Hatta daha da süsledim denizden taşlar toplayarak onları boyadım ve insanlara güzel bir sürpriz oldu. Çay çok kıymetli. Zeytin yaprağı çayı sağlık açısından da çok çok değerli ve önemli. Taşları boyayarak aksesuarlar yapmak da benim için çok keyifliydi.

Çiftçilik mi kazandırıyor, yaptığınız meslek mi?

Kendimi şu anda profesyonel bir çiftçi olarak görmüyorum. Kendimi bu konuda “Tamam, varım.” diyecek kıvama getirmiş değilim ama ne yaptım? Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurmuştum zaten çok yıllar önce. Kendi markamı tescil ettirdim şimdi “Tabiatın Kızı”nı da tescil ettirdim ve üretimlerimi arttırıcağım. Dediğim gibi, pandemide ben cesur bir atılım gerçekleştirdim. Bu güne kadar zeytinlerimizi toplayıp fabrikaya veriyorduk ondan sonra parasını alıyorduk, ama pandemi döneminde dedim ki “Hayır, ben Instagram üzerinden satış yapacağım, kendimi denemek istiyorum.” İnanın, 1 litre bile kendimize zeytinyağı kalmadı, o derece iyi gitti. Bir de organik zeytinyağı, asit oranı çok düşük 0,5. Çok sağlıklı, çok güzel, çok saf bir zeytinyağı. Kendi yağımıza çok güveniyorum. Hatta kendi yağımızı saçıma sürüyorum, ellerime ve yüzüme sürüyorum, içiyorum. Yani 2 sene boyunca pandemide bir alan bir daha sipariş verdi. Bu beni daha da kamçıladı, daha da cesaretlendirdi, yapabileceğimi gördüm. Bir de dediğim gibi yanında böyle hediyelerle insanları da mutlu edince dönüşlerde çok güzel oldu. Kendimi mesleğimle ilgili şu an için tabi ki daha çok kazanıyorum ama önümüzdeki yılların en trend sektörü tarım olacak. İnsanların zaten tarıma muhakkak yönelmesi gerekiyor, tarımı güçlendirmesi gerekiyor, üretim çok çok önemli. Daha da önemli hale gelecek, bu yüzden toprakla uğraşmak çok güzel bir şey. Doğayla iç içe olmak, üretmek muazzam bir şey. Bu bağlamda, ilerleyen yıllarda tabi yapmış olduğum üretimden de çok iyi kazançlar elde edeceğimi biliyorum. Zaten Hanım Ağa derlerdi bana. Tabiatın Kızı ve Hanım Ağa bir arada güzel oluyor. Tam bir  Hanım Ağa olacağım inşallah. Tabi, bu işin esprisi ama tarımla uğraşmak gerçekten güzel. Doğayla iç içe yaşamak muazzam, insanın kendini keşfetmesini sağlıyor. İnsan doğayla ne kadar içselleşirse o kadar özünü bulur. O yüzden yine söylüyorum doğayı sevin, doğayı koruyun, doğayı katletmeyin.

Türkiye’nin tarım politikasını nasıl buluyorsunuz?

Özellikle son zamanlarda ata tohumuyla ilgili atılımlar gerçekleştiriliyor, bunu çok daha öncesinden yapmamız gerekiyordu. Türkiye çok verimli topraklara sahip bir ülke, muazzam bir coğrafyada yaşıyoruz, iklimimiz muazzam. Dört mevsimi barındıran bir ülkeyken şu anda tabi yeni dünya düzeninde bir yandan kıtlık empoze ediliyor. Bir yandan iklim anlaşmaları konuşuluyor, GDO’lu ürünler hayatımıza sokuldu. Yani DNA’sı bozulmuş, değiştirilmiş ürünler. Tüm bunlara kulak verdiğiniz zaman insan kaygı duyuyor, sadece Türkiye’de değil dünya genelinde bir politika izleniyor. Hatta ilerleyen yıllarda belki de bizleri haplara mahkum edecekler. Bu da tabi ki ürkütücü ama ben örneğin köylerden ata tohumları getirttim kendi çiftliğimizde ata tohumlarını eklemeye başladık, çokça fidan dikiyoruz. Çiftçi şu anda çok iyi durumda değil. Zaten kendi tohumlarımızın ekilmesi yasaklandı hep bu politikalar yüzünden. Bu kadar verimli toprakların bence çok çok daha üretim yapıyor olması lazım. Türkiye’nin hiçbir şeye, hiçbir ülkeye ihtiyacı yok. Eğer ki kendi kaynaklarımızı, kendi topraklarımızı dilediğimiz şekilde özgürce kullanabilirsek gerçekten dünyanın bize ihtiyacı olur, bizim dünyaya ihtiyacım kalmaz.

Kentten gelip kırsala yerleşmek ister misiniz?

Ben 20 yıl oldu çiftlik hayatı kuralı ama zaten çocukluğumdan beri doğayı çok seven, hep bahçeli evlerde oturmuş birisiyim. Ağaçları çok olan yerlerde yaşadığım için, doğayı ve hayvanları çok sevdiğim için çocukken de evimizde bir tablomuz vardı. O tablo da dere kenarında, ağaçlar içerisinde çocukların oynadığı bir resimdi ve “Büyüyünce benim böyle bir yerim olacak, böyle bir yerde yaşayacağım.” Derdim. Çok şükür Allah bunu bahşetti. Ben de doğaya çok saygılı bir insanım, bir sakız jelatinini bile yere atmayan bir insanım. O çiftlikte o kadar çok şey öğrendim ki bukalemunla nasıl iletişim kurmam gerektiğini öğrendim. Bir Yusufçuğun kanatlarının nasıl sevebileceğimi gördüm. Bir yılandan nasıl korkmamam gerektiğini gördüm. Tilkilerin, baykuşların ve kırlangıçların yaşamlarına, karıncaların çalışkanlığına tanık oldum. Onlardan çok şey öğrendim. Kumruların nasıl aşık olduğunu, çift gezdiklerine şahit oldum. Kırlangıçların nasıl yuva yapabildiklerini öğrendim. Kedilerin, köpeklerin, koyunların, ineklerin, yaban domuzlarının, yaban atlarının nasıl yaşadıklarını gözlemledim. Kaplumbağaların ve kurbağaların nasıl onlara hiçbir şekilde zarar vermeden yaklaştığınızda size karşı böyle temkinli olup size kendilerini teslim edebildiklerini gördüm. Doğa muazzam, doğanın gücüne inanın. Şehirlerde büyük betonlaşmalar var ki ağaçlardan kat be kat büyük binalar var. İnsanların kafasını da beton beyinli yapıyor diye düşünüyorum. Doğaya ve denize çıkan, ırmak kenarında dinlenen, bir ağacın gölgesinde uyuyan insan her zaman çok daha keyifli, çok daha insancıl, çok daha pozitiftir. Yeter ki doğaya saygı duyalım, onu gerçekten çselleştirelim. En büyük gücün onda olduğunu, onun tanrısal bir kuvvet olduğunu asla ve asla unutmayalım. Doğa isterse bir selle ve depremle her şeyi yerle bir eder. Doğa isterse bütün güzellikleri size sunar, kalbinize iyilikler verir, kıymet verir, güzellik verir. Doğa şifadır, doğa gerçekten kutsaldır. O yüzden kentlerdeki yaşam yerine doğadaki yaşamı tercih edin ama tercih ederken de o kentleri doğaya, kırsala getirmeyin. Doğayı koruyun. saygı duyun.

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KASIM ARALIK 2023

HABER 18 saat önce

Pamukta en önemli nokta risk yönetimi

DESTEKLER 2 gün önce

Tarımdaki maliyet bir yılda yüzde 41 arttı

FİRMALARDAN 3 gün önce

Pazardan’ın günlük taze semt pazarları artık GetirÇarşı’da

DESTEKLER 3 gün önce

Toplanan inek sütü miktarı 2023’te arttı

DESTEKLER 4 gün önce

TÜSEDAD çiğ süt üretim maliyetlerini açıkladı

HABER 4 gün önce

Un sektörü tarife dışı engellerden rahatsız

FİRMALARDAN 5 gün önce

Tarım ürünleri blokzincir teknolojisi ile dijitalleşiyor

DESTEKLER 7 gün önce

Tarım ÜFE ocakta arttı

HABER 7 gün önce

“Hayvancılığın sorunları ithalatla çözülemez”

DESTEKLER 1 hafta önce

Bakan Yumaklı: Gıda ihracatını 40 milyar dolara çıkarmanın gayretindeyiz

DESTEKLER 1 hafta önce

AB, nadas kurallarına muafiyet getirdi

FİRMALARDAN 1 hafta önce

KONYA ŞEKERDEN PANCAR ÇİFTÇİSİNE YAKLAŞIK 6 MİLYAR TL’LİK DEV ÖDEME

DESTEKLER 1 hafta önce

Tarım ve Orman Bakanlığı 1500 tarım işçisi alacak

DESTEKLER 1 hafta önce

Tarım borsasının aracı kurumlu sisteme geçişinde merak edilen 13 soru ve cevap

HABER 1 hafta önce

Narenciye çiftçileri alarma geçti

DESTEKLER 1 hafta önce

Yeşil mercimek ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı, ihracatı kısıtlandı

DESTEKLER 2 hafta önce

Bakan Yumaklı konuştu: Güçlü Türkiye’nin yolu, güçlü tarımdan geçiyor

DESTEKLER 2 hafta önce

Mars’a dikilecek ilk bitki Tuz Gölü’nden gidebilir

HABER 2 hafta önce

Avrupa’daki çiftçi eylemleri Türkiye’ye sıçradı

HABER 2 hafta önce

İtalyan çiftçiler traktörleriyle Roma çevre yolunda konvoy yaptı

HABER 18 saat önce

Pamukta en önemli nokta risk yönetimi

DESTEKLER 2 gün önce

Tarımdaki maliyet bir yılda yüzde 41 arttı

FİRMALARDAN 3 gün önce

Pazardan’ın günlük taze semt pazarları artık GetirÇarşı’da

DESTEKLER 3 gün önce

Toplanan inek sütü miktarı 2023’te arttı

DESTEKLER 4 gün önce

TÜSEDAD çiğ süt üretim maliyetlerini açıkladı

HABER 4 gün önce

Un sektörü tarife dışı engellerden rahatsız

FİRMALARDAN 5 gün önce

Tarım ürünleri blokzincir teknolojisi ile dijitalleşiyor

DESTEKLER 7 gün önce

Tarım ÜFE ocakta arttı

HABER 7 gün önce

“Hayvancılığın sorunları ithalatla çözülemez”

DESTEKLER 1 hafta önce

Bakan Yumaklı: Gıda ihracatını 40 milyar dolara çıkarmanın gayretindeyiz

DESTEKLER 1 hafta önce

AB, nadas kurallarına muafiyet getirdi

FİRMALARDAN 1 hafta önce

KONYA ŞEKERDEN PANCAR ÇİFTÇİSİNE YAKLAŞIK 6 MİLYAR TL’LİK DEV ÖDEME

DESTEKLER 1 hafta önce

Tarım ve Orman Bakanlığı 1500 tarım işçisi alacak

DESTEKLER 1 hafta önce

Tarım borsasının aracı kurumlu sisteme geçişinde merak edilen 13 soru ve cevap

HABER 1 hafta önce

Narenciye çiftçileri alarma geçti

DESTEKLER 1 hafta önce

Yeşil mercimek ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı, ihracatı kısıtlandı

DESTEKLER 2 hafta önce

Bakan Yumaklı konuştu: Güçlü Türkiye’nin yolu, güçlü tarımdan geçiyor

DESTEKLER 2 hafta önce

Mars’a dikilecek ilk bitki Tuz Gölü’nden gidebilir

HABER 2 hafta önce

Avrupa’daki çiftçi eylemleri Türkiye’ye sıçradı

HABER 2 hafta önce

İtalyan çiftçiler traktörleriyle Roma çevre yolunda konvoy yaptı