Bize ile Bağlan

TEKNOLOJİ

Tarımda üretim ve verimlilik dijital teknolojilerle artacak

TAGEM’in yürüttüğü dijital teknoloji projeleriyle hem üretim ve verimin artması hem de çiftçilerin üretim maliyetlerinin azalması hedefleniyor.

Yayınlanan

üzerinde

Tarım ve OrmanBakanlığına bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), ilaçlamadan sulamaya, hayvancılıktan bitki hasadına kadar çeşitli alanlarda teknolojik projelere odaklandı.

Kurum, hasat tahmini, kuraklıkla mücadele, tarımda teknoloji kullanımı AR GE ve inovasyon politikalarının yanı sıra dijital projelerle çiftçilerin hayatını kolaylaştırmayı, üretim ve verimliliği artırmayı amaçlıyor.

Bu kapsamda, hayvanların güvenilir olarak özelliklerinin belirlenmesi ve kayıt altına alınması amacıyla Küçükbaş Hayvan Islahına Yönelik Akıllı Ölçüm Platformu Prototipinin Geliştirilmesi Projesi yürütülüyor.

Ayrıca, bağcılıkta ilaçlama, gübreleme ve toprak işleme gibi faaliyetlerde kullanılmak üzere Bağcılığa Uygun Tarımsal Otonom Robot Projesi üzerinde çalışılıyor.

Projelerde, hastalıkla mücadele de önemli yer tutuyor. Hastalık bulaşmış alanların ve hastalık şiddetinin tespiti amacıyla başlatılan Otonom İlaçlama Robotu Projesi devam ediyor.

İHA’lar ön plana çıkmaya başladı

Son yıllarda kullanımı giderek yaygınlaşan ve savaş meydanlarından yangınla mücadeleye kadar çeşitli alanlarda yararlanılan insansız hava araçları (İHA) tarımsal faaliyetlerde de ön plana çıkmaya başladı.

Bu kapsamda İHA’larla Görüntü İşleme Temelli Hassas Tarım Uygulamaları Projesi yürütülüyor. Projeyle toprak, kuraklık, gübre durumu, hasat tahmini, rekolte hesabı ve farklı ürünler için bir kütüphane oluşturulmasına yönelik altyapı kurulması planlanıyor.

Ayrıca, TAGEM, Gezen Hibrit Sağımcı Projesi ile küçükbaş hayvancılıkta kalitenin artırılmasını ve işletme giderlerinin düşürülmesini öngörüyor.

Uzaktan algılamayla elde edilen verilerin, bitki su tüketimine dayalı olarak sulama, kuraklık ve verim tahmini çerçevesinde değerlendirilmesi için Dijital Sulama Yönetim Sistemi kurulması için çalışmalar yürütülüyor.

“Tarım 4.0” dönüşümü

TAGEM Genel Müdürü Nevzat Birişik, tarımda dijital teknolojilerin kullanılmasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Tarımsal dönüşüm projeleriyle üretimde girdi maliyetleri azaltılırken verim artışının sağlanmasını hedeflediklerini belirten Birişik, gelecek nesillere tarım yapılabilecek doğal kaynaklar bırakmak istediklerini söyledi.

Birişik, bilgi ve iletişim teknolojileri sayesinde “Tarım 4.0” ya da “dijital tarım” olarak adlandırılan, hassas çiftlik üretim sistemine dayalı bir evrim yaşandığını dile getirerek, takibi yapılabilen, kontrol edilerek müdahale edilebilen bir tarım sistemine geçildiğini bildirdi.

Tarımsal üretimin her aşamasında kullanılan araçların sensörlerle donatılarak, tüm üretim süresince makinelerin birbirleriyle iletişime geçebildiğini ifade eden Birişik, şöyle konuştu:

“Sensörlerle donatılmış tarım aletleri ve alanlarıyla çiftçilere hangi alanda, ne tür gübre kullanmaları gerektiği, hava koşulları, bitkinin ihtiyacı olan mineral ve sulama miktarı, toprağın durumu, tahmini hasat zamanı gibi konularda detaylı bilgi vererek, verimin en üst düzeye çıkartılmasını hedefliyoruz. Bu sayede üreticiler, akıllı teknoloji cihazlarıyla tüm ekim alanını yönetme ve gözlemleme imkanına sahip olurken emek gücünü ve üretim girdi maliyetlerini minimize edip, kaliteli ve yüksek miktarda ürün sağlayabiliyor.”

“Maliyet azalıyor, verim artıyor”

Tarımda dijital dönüşümün faydalarına işaret eden Birişik, “Dijital teknolojilerin tarım sektöründe uygulanması, üründe verimin artmasını, maliyetin azalmasını sağlıyor, daha az ürün kaybı oluyor. Su, yakıt ve gübrenin minimum kullanımı mümkün olurken çevreye duyarlı yaklaşımla gelecek nesillere tarım yapılabilir alanlar bırakmanın yolu açılıyor.” dedi.

Birişik, tarımda teknoloji kullanımının yönetilmesi, ulusal önceliklerin açıkça belirlenmesi, ilerlemenin izlenmesi ve politika sonuçlarının ve etkilerinin tanımlanan hedeflere göre değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, “TAGEM, tarımda ileri teknoloji kullanımı konusunda güçlü kurumsal altyapısı ve yaklaşık 1 milyar liralık Ar-Ge bütçesi ile tarım politikaları doğrultusunda, üniversite, araştırmacı ve özel sektörü bir araya getirerek, yeni teknolojilerin ülke tarımının hizmetine sunulmasına öncülük ediyor.” diye konuştu.

TAGEM ve projeleri hakkında

TAGEM bünyesinde 48 araştırma enstitüsü, 24 araştırma yetkisi verilen kurum, 28 ileri Ar-Ge merkezi ve 47 özel sektör Ar-Ge ofisi bulunuyor. Ayrıca, 32 gen bankasında 317 bin materyali bulunan kurum, ürettiği bilgi ve teknolojilerle sektöre yıllık yaklaşık 4,2 milyar lira katkı sağlıyor.

TAGEM tarafından son 10 yılda, Ar-Ge destek ve iş birliği, ulusal/uluslararası, TÜBİTAK/ bilimsel araştırma projeleri dahil 6 bin 100 proje gerçekleştirildi. Tarla bitkilerinde 832, bahçe bitkilerinde 35 çeşit ile 118 meyve ıslah edildi. Süs bitkileri, sebzeler, üzüm, çekirdeksiz limon, dikensiz gülün yanı sıra 6 arı çeşidi de ıslah edilen türler arasında yer aldı.

İlk yerli ve milli etçi tavuk ANADOLU-T, yerli ve milli mikrobiyal gübre, sığırlarda ebeveyn tayin kiti, atlarda ebeveyn tayin kiti, yeni doğan buzağı, kuzu ve oğlak ölümlerine karşı kombine antiserum da kurum tarafından geliştirildi.

Bunların yanı sıra Yerli Otomatik Traktör Dümenleme ve Kontrol Sistemi’nin Geliştirilmesi, Çiftlik Yönetim Sistemi, Buğday Hasadında Dane Kayıplarının İzlenmesi ve Takibine Yönelik Sistem, Elektrikli Bahçe Traktörü Prototipi, Elektronik Hayvan Takip Sistemi, Bulut Tabanlı Verim Görüntüleme, Haritalama ve Takip Sistemi ile Bitkisel Üretimde Değişken Düzeyli Gübre Uygulamaları gibi projeleri hayata geçiren kurum, Dijital Bitki Su Tüketim Rehberi hazırladı.

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HABER 6 saat önce

Baygın bulunan yavru ayının ismi ‘Tarımca’ dan

GIDA 14 saat önce

Tahıl koridorundan küresel piyasaya 308 bin 458 ton sevkiyat

GIDA 1 gün önce

2022’de 731 bin 648 gıda denetimi

HABER 1 gün önce

DEVA Partisi’nden gübre ve yem maliyetinin yarısını devletin karşılayacağı vaadi

HABER 1 gün önce

Balı fazla yiyen yavru ayı bayıldı

HABER 1 gün önce

“Tarım Kredi 30-40 çeşit üründe de süratle indirime gidecek”

GIDA 2 gün önce

ESK mağazalarında kuzu etine yüzde 25 indirim

HABER 2 gün önce

2022-2023 av dönemi 20 Ağustos’ta başlayacak

YEŞİL ÇİZGİ 2 gün önce

Türkiye’de en çok milli park Antalya’da

HABER 3 gün önce

Yozgat’ta yıllık 100 ton alabalık üretilecek

HABER 3 gün önce

Tescilli kenevir hasadı başlıyor

FİRMALARDAN 3 gün önce

İki ortak “Freeze dry yöntemi” ile kuru meyve-sebze üretimi yapıyor

YEŞİL ÇİZGİ 3 gün önce

İklim değiştikçe hastalıklarımız artıyor mu?

GIDA 4 gün önce

Buğday en çok hangi ülkeler tarafından tüketiliyor?

GIDA 4 gün önce

E-ticaret sitesiyle aylık 8 ton peynir satıyor

YEŞİL ÇİZGİ 7 gün önce

Klimalar çevreye ne kadar zararlı?

DESTEKLER 1 hafta önce

Balon balığına ödenecek destek tutarlarında artış

HABER 1 hafta önce

24 yaşındaki girişimci 4 mahallenin elektriğini üretiyor

YEŞİL ÇİZGİ 1 hafta önce

‘Yanan alanlar hiçbir şekilde başka amaçla kullanılamaz, buna tarım da dahil’

FİRMALARDAN 1 hafta önce

TürkTraktör 2022’nin İlk Altı Ayında İhracatta Rekor Kırdı

GIDA 2 hafta önce

240 bin lira hibe aldı, 6 bin tonluk soğan deposu kurdu

GIDA 4 gün önce

E-ticaret sitesiyle aylık 8 ton peynir satıyor

HABER 1 ay önce

Devasa balonlar küresel ısınmaya çözüm olur mu?

HABER 2 ay önce

Dünyayı büyük bir ekonomik durgunluk mu bekliyor?

HABER 2 ay önce

Ekilmeyen tarlayı devlet kiralayacak

GIDA 1 hafta önce

Ukrayna’dan ilk tahıl sevkiyatı gerçekleşiyor

GIDA 4 gün önce

Buğday en çok hangi ülkeler tarafından tüketiliyor?

FİRMALARDAN 1 hafta önce

TürkTraktör 2022’nin İlk Altı Ayında İhracatta Rekor Kırdı

DESTEKLER 1 hafta önce

Balon balığına ödenecek destek tutarlarında artış

YEŞİL ÇİZGİ 2 gün önce

Türkiye’de en çok milli park Antalya’da

YEŞİL ÇİZGİ 1 hafta önce

‘Yanan alanlar hiçbir şekilde başka amaçla kullanılamaz, buna tarım da dahil’

HABER 1 hafta önce

Temmuz ayı enflasyonunda son 24 yılın rekoru

HABER 2 hafta önce

Safkan Arap taylarının satışı başlıyor

YEŞİL ÇİZGİ 7 gün önce

Klimalar çevreye ne kadar zararlı?

TEKNOLOJİ 2 hafta önce

Tarımda üretim ve verimlilik dijital teknolojilerle artacak

YEŞİL ÇİZGİ 1 hafta önce

İklim krizi insanlığın sonu mu?

HABER 2 hafta önce

Güney sahillerinde “eyyamıbahur sıcakları” yaşanıyor

DESTEKLER 2 hafta önce

AB, Türkiye’de kırsal kalkınmaya 2011’den bu yana 1,6 milyar avro destek sağladı

HABER 1 hafta önce

24 yaşındaki girişimci 4 mahallenin elektriğini üretiyor

FİRMALARDAN 2 hafta önce

Beauvais Massey Ferguson Fabrikası 1 milyonuncu traktörünü kutluyor