Tarımca Dergisi

Tarımca Dergisi > Tarımca Dergisi

Ülkemiz için yatay katlı sistemler hızla gelişmeye ve hızla kurulumları devam etmektedir. Tabi ki sürekli geliştirerek devam etmekteyiz. Tarım alanında gelişmiş olan ülkeler senelerdir topraksız tarım üretimlerini yaptıklarından epey bir ileri teknoloji kullanmalarına rağmen biz çok geç başlamış olsak ta epey bir ilerleme kaydederek kısa bir süre içerisinde aynı seviyeye gelme ve hatta çalışmalarımızla daha da ileri düzeye geçme hedefindeyiz.
Yatay sistemlerde (NFT Hydroponic systems) en çok rağbet gören ürünler başlıca marul ve çilek olmaktadır. Bu gerek benim yayınlarımdan gerekse kurulan yerlerden dolayı olsa gerek çoğu zaman bu ürünler üzerinden istek gelmektedir. Ancak daha farklı ürün sınıflarını da yetiştirmek mümkündür topraksız tarımda. Tabi ki her istediğimiz ürünü yatay katlı sistemlerde üretemeyiz ancak üretmek istediğimiz ürünlere göre şekillendirip proje üzerinde değişiklikler ve sistem farklılıklar yaratabiliriz. Tarımsal üretimi sadece ticari faaliyet ve para kazanma gözüyle bakarsak yanlış yapma riskimiz her zaman artacaktır. Ben bir ziraat mühendisi ve topraksız tarım konusunda uzmanlaşmış birisi olarak tarımsal üretimlerin hangisi olursa olsun en başta temiz ve kaliteli bir üretim olması konusuna önem verir ve sonrasında ticari boyutuna bakarım. Ki zaten üretiminiz kaliteli ve verimliyse ister istemez ticarette öncelikli olacaksınızdır buna emin olabilirsiniz.
Göbek marul yetiştiriciliği (iceberg) en çok yetiştirilmek istenen çeşitlerden birisi aslında ancak ülkemizde yatay sistemlerde iceberg üretimi yapabilen ben maalesef pek fazla göremiyorum. Bunun nedenleri en baştan fide den başlamakta. İceberg üretmek isteyenler için alınan fidenin kalitesinden kullanılan gübre solüsyonuna kadar çok hassas bir dönem sizleri bekliyor olacaktır. Yetişmiyor mu? Diye soran okurlarımız için hayır tabi ki yetişmekte ancak doğru topraksız tarım solüsyon gübresi, doğru fide seçimi ve doğru havalanma gibi birçok etmeni bir arada profesyonel yardım alarak yetiştirilebilir. Örnek topraksız tarım iceberg yetiştiriciliği yapılan danışmanlığını ve gübre solüsyonu desteği sağladığım tesisin fotoğrafları paylaşacağım.