Bize ile Bağlan

KÖŞE YAZISI

Kocacık Et ve Et ürünleri marka yöneticisi Furkan Kocacık: “Bin bir şifa sakatat”

Yayınlanan

üzerinde

Kış aylarının gelmesiyle beraber kelle paça, işkembe, karaciğer gibi sakatat ürünlerine talep arttı. Bazılarımızın yemekten çekindiği bazılarımızın ise bayılarak tükettiği bu besinler hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

Sakatatlar beyin, dil, karaciğer, akciğer, kalp, böbrek, yürek, işkembe, gibi hayvanın et ve kasları dışında kalan organlarına denir.

Sakatatlar halk arasında kötü bir şöhrete sahip olsa da mükemmel besleyici gıdalardandır. Karaciğer, kalp, beyin, böbrek ve dil… Hepsinin farklı farklı faydaları vardır. Sırasıyla mineral içeriği en yüksek organlar; karaciğer, dalak, beyin ve böbrektir. Mesela karaciğerdeki demir miktarının normal etten 4 kat daha fazla olduğu bilinmektedir.

Sakatatlar, kolajen B6 ve B12 bakımından doğadaki en zengin kaynaklardandır. Sakatatlar toksin değil protein deposudur ve bu protein yüksekliğinden dolayı uzun süre tokluk sağlar. Proteinin vücutta sindirimi zor olduğu için tüketilirken miktarına dikkat etmek gerekir.  

Eğer vücutta mineral birikimi veya depolanma hastalığınız yoksa sakatatlardan faydalanabilirsiniz. Kas, eklem ve kemik sağlığımız için gerekli olan kolajenin en kaliteli kaynaklarından birinin de sakatatlar olduğunu unutmamalıyız.

Yüksek doymuş yağ ve kolesterol içeriğinden dolayı sakatat ürünlerinin tüketilmesi kalp ve damar hastalıklarını tetikleyebilir. Bu nedenle hipertansiyon, damar tıkanıklığı gibi hastalıkları bulunan bireyler sakatat tüketimine dikkat etmelidirler.

Hazır kış aylarında sakatat demişken biraz da paça çorbasına değinelim. Paça çorbası D vitaminiyle özellikle gribal enfeksiyona karşı güçlü bir antibiyotiktir diyebiliriz. Kan yapıcı ve kalp, diyabet gibi hastalıklara karşı da etkili olduğu söylenmekle birlikte cilt hücrelerine faydası, beyin gelişimine desteği bilinmektedir. Ayrıca içindeki kolajen ile kırık kemiklere iyi gelerek kemik oluşumunu hızlandırdığı da biliniyor. Naçizane fikrimle faydalarını en iyi şekilde görmek isteyenler limon, karabiber, sirke ve sarımsaklı sosla tüketmeli…

Kemik suyunu da atlamayalım. Doğal olarak kolajen içeren kemik suyu, hücrelerin yenilenmesini sağlar, kas ve kemik sistemini güçlendirir.

Şimdi bazı sakatatların kısaca faydalarına bakalım;

Karaciğer; A vitamini ve B12 vitamini açısından günlük alınması önerilen değeri fazlasıyla içeriyor.

Böbrek; kanser riskini azaltıcı bir etkiye sahip olabiliyor, büyükbaş hayvan böbreği selenyumla birlikte bağışıklığı artırarak kansere, strese karşı savaşabiliyor.

Uykuluk; bağışıklığı artırarak kanser riskini azaltıcı miktarda C vitamini bulunduruyor.

Dil; günlük alınması gereken B12 vitaminin ¾’ ünü çinkonun da ¼’ ünü içeriyor.

Beyin; yüksek miktarda omega-3 ve bazı günlük ihtiyacımız olan vitaminleri içermektedir.

İşkembe; içerdiği selenyumla troide karşı koruyup çinkoyla birlikte kansere karşı savaşabiliyor.

Dalak; doktorların başta önerdiği sakatarlardan biridir. Özellikle içinde bulundurduğu demir mineralleri ile kansızlığa birebir savaşan bir besindir.

Yazımın sonlarına gelirken temin ettiğiniz sakatatların taze ve şoklanmış ürün olmadığına dikkat edin. Aksi taktirden birçok hastalığa neden olabilir. Daha önce sakatat yememiş olanların bu kış ön yargılarından kurtulup en azından bir sakatat ile tanışmalarını dilerim. Şifa olsun…

KOCACIK ET & ET ÜRÜNLERİ
Furkan KOCACIK

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KASIM ARALIK 2023