Bize ile Bağlan

YEŞİL ÇİZGİ

Bu ülke ”dışkı vergisi” alacak

Yeni Zellanda tartışmalı bir vergi kararına imza atmak üzere. Hükümet, çiftlik hayvanlarının çıkardığı gazlardan vergi almayı planlıyor.

Yayınlanan

üzerinde

Yenizellanda hükümeti, çiftlik hayvanlarından kaynaklanan sera gazı emisyonlarını vergilendirmeye yönelik bir plan açıkladı. Gerekçesini de ”iklim değişikliğiyle mücadele” olarak açıkladı.

Euronews’in haberibe göre, Başbakan Jacinda Ardern, hayvanların dışkı ve idrar yaptığı ya da geğirdiği sırada çevreye salınan gazlardan alınması planlanan verginin dünyada bir ilk olacağını duyurdu. 

5 milyon nüfusa sahip ülkede 10 milyon büyükbaş ve 26 milyon küçükbaş hayvanın saldığı gazlar ülkenin en büyük çevre sorunlarının başında geliyor. 

Hükümetin projesine göre, hayvanların vücuttan attıkları methan ve idrar yaptıkları sırada oluşan azot protoksit nedeniyle çiftçiler vergiye tabi tutulacak. 

Üreticilerin bu vergiyi, çevre dostu ürünlerin fiyatlarını yükselterek karşılayabileceklerini söyleyen Ardern, “Bu gerçekçi öneri, bir yandan ürünleri çevreye daha saygılı hale getirirken diğer yandan tarımsal emisyonları düşürecek ve Yeni Zelanda’nın başlıca ihracat markasını daha da kuvvetlendirecek” dedi.

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KASIM ARALIK 2023